protetyka

pełnia szczęścia

Protetyka to nie tylko uzupełnianie braków zębowych, ale również poprawa naszego uśmiechu, korekta kształtów zębów oraz ich ułożenia w stosunku do siebie.

Uzupełnienie brakujących zębów jest bardzo ważne! Każdy, nawet pojedynczy brak zęba powoduje w konsekwencji nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego zgryzu - przesuwanie się zębów w nie swoje miejsce, pochylanie się ich, zaniki kości w okolicy braku, jak również bóle stawów skroniowo-żuchwowych. Stąd też zaleca się usuwanie zębów w ostateczności, a w przypadku takiej konieczności jak najszybsze uzupełnienie braków. W celu odbudowania uzębienia stosuje się różne metody.

Pamiętaj! Brak choćby jednego zęba powoduje zaburzenie funkcjonowania jamy ustnej.
Zęby stanowią zespół, który działa prawidłowo tylko w komplecie.

KORONA PROTETYCZNA

Korona protetyczna jest uzupełnieniem odtwarzającym prawidłowy kształt, kolor i funkcję uszkodzonego zęba.

Korony mogą być umieszczane na bardzo zniszczonych próchnicą lub urazem zębach żywych oraz w przypadkach, kiedy pozostał jedynie korzeń zęba leczony kanałowo.

Zęby żywe z licznymi wypełnieniami lub uszkodzone są specjalnie przygotowywane do wykonania korony poprzez usunięcie niepełnowartościowych tkanek, aby w kolejnym etapie zastąpić je pełnowartościową odbudową protetyczną – koroną.

Korzenie zębów wyleczone kanałowo są przygotowywane do odbudowy poprzez wykonanie wzmocnienia – wkładu koronowo-korzeniowego, który zakotwiczony w korzeniu rekonstruuje nieistniejący zrąb zęba. Przygotowany za pomocą wkładu ząb może być z powodzeniem odbudowany koroną i służyć jak pełnowartościowy ząb.

MATERIAŁY:
Wkłady koronowo – korzeniowe
można wykonać z włókna szklanego oraz metalu szlachetnego lub nieszlachetnego.
Wkłady z włókna szklanego wykonywane są w kolorze zęba i pozwalają na wykonanie bardzo estetycznej odbudowy koroną nie różniącą się od naturalnego zęba.
Wkłady metalowe stanowią doskonałe wzmocnienie mechaniczne nawet bardzo uszkodzonego zęba, a następnie są pokrywane materiałem korony odtwarzającym kształt i kolor naturalnego zęba.

MOST

Most wykonywany jest w celu uzupełnienia zęba lub zębów, których brakuje do prawidłowego funkcjonowania jamy ustnej.

Zęby sąsiadujące z luką wykorzystywane są jako filary, które przejmują funkcję żucia za brakujące zęby, ponieważ pomiędzy nimi zawieszone jest przęsło odbudowujące brak. Zęby filarowe zaopatrywane są koronami protetycznymi odbudowującymi kształt. Kształt dowieszonego przęsła jest identyczny z naturalnymi zębami.

MATERIAŁY:
Mosty
mogą być wykonywane ze wszystkich materiałów protetycznych, tak jak korony, jednak w odcinku przednim jamy ustnej polecane są uzupełnienia estetyczne: ceramiczne lub na podbudowie z tlenku cyrkonu.
Mosty mogą również być wykonywane na implantach.

PROTEZA

Proteza jest ruchomym (wyjmowanym z jamy ustnej) uzupełnieniem protetycznym, które odbudowuje wszystkie utracone zęby lub braki kilku zębów, których nie można uzupełnić mostem.

Proteza uzupełniająca wszystkie zęby (górna i dolna) utrzymuje się jedynie na zasadzie przyssania do łuków zębowych i dziąseł. Mocowanie takiej protezy można poprawić poprzez zastosowanie implantów, które stanowią elementy zaczepowe. Komfort użytkowania takich protez jest zdecydowanie większy.

Do poprawy utrzymania protezy w jamie ustnej można również wykorzystać korzenie zębów leczone kanałowo, które zaopatruje się w specjalne zaczepy retencyjne. Proteza uzupełniająca brak kilku zębów utrzymuje się poprzez specjalne zaczepy (klamry) na istniejących zębach.

MATERIAŁY:
Protezy akrylowe służą do uzupełniania braków wszystkich lub prawie wszystkich zębów. Zbudowane są z płyty protezy (różowy kolor imitujący dziąsła) oraz przymocowanych do niej zębów ustawionych w kształt odpowiadający uśmiechowi Pacjenta przed utratą zębów.
Protezy metalowo–akrylowe (protezy szkieletowe) stosowane są, gdy w jamie ustnej Pacjenta pozostała duża liczba zdrowych i funkcjonujących zębów. Te zęby, poprzez specjalną konstrukcję zaczepów (klamr) częściowo podejmują funkcję brakujących zębów. Takie rozwiązanie zmusza czasem do odbudowy zębów za pomocą koron, aby bardzo precyzyjnie wykorzystać siły utrzymania protezy na istniejących zębach Pacjenta. Protezy szkieletowe zbudowane są z metalowej płyty protezy, która stanowi stelaż oraz z przymocowanych do niej zębów akrylowych. Metalowa płyta jest bardzo dobrym rozwiązaniem higienicznym, ponieważ bakterie bytujące w jamie ustnej niechętnie zbierają się na powierzchni metalu, a niestety często i w dużych ilościach gromadzą się na płytce akrylowej. Również komfort użytkowania protez szkieletowych jest dużo większy niż protez akrylowych.

CAD/CAM

Odbudowa protetyczna na implantach wykonana w technologii CAD/CAM

W naszej klinice wykorzystujemy oprogramowanie umożliwiające wykonywanie szablonów implantologicznych umożliwiających chirurgowi zaplanowanie pozycji implantu w kości. Lekarz ma do dyspozycji obraz 3D, na którym z wielką precyzją planuje, jaka ma być pozycja implantu w kości, by z jednej strony nie uszkodzić struktur anatomicznych jak nerw zębodołowy lub zatoka, z drugiej umożliwić optymalnie estetyczną odbudowę protetyczną. Następnie na tak wszczepionym implancie również cyfrowo projektowana jest część, która połączy to, co w kości z widoczną w ustach częścią zęba tzw. łącznik indywidualny. Dzięki takiemu wykonaniu tej części jesteśmy w stanie zaprojektować, w jaki sposób przebiegać będzie linia dziąsła, tzn. jego kształt, co jest niezmiernie ważne w przypadku zębów przednich, gdzie liczy się wysoka estetyka.  Następnie na tak przygotowanym łączniku projektujemy koronę, która jest bardzo precyzyjnie dopasowana do pozostałych zębów Pacjenta, tj. w zgryzie oraz charakteryzuje się wysokim poziomem estetyki. Wykorzystać do jej wyfrezowania przez maszynę możemy ceramikę aluminiową w kolorze zęba. Wszystkie części takiej korony są w naturalnych kolorach. Czas wykonania takiej pracy w porównaniu z tradycyjnymi metodami jest znacznie krótszy, a efekt bardziej estetyczny. Wszystkie elementy są wykonywane na miejscu w naszej klinice i dopasowywane pod względem koloru.

© Face-Clinic sp. z.o.o., sp. k.
projekt ARTREPUBLICA Rafał Poławski
ZADZWOŃ