Stomatologia

stomatologia

uśmiech to zdrowie

Czasy bolesnych zabiegów w gabinecie, a także masowej ekstrakcji zębów odeszły już dawno do lamusa.

Nowoczesna stomatologia to nie tylko zdrowe zęby i jama ustna, ale także estetyka uśmiechu. Dla Pacjenta ważny jest komfort, którego warunkiem jest bezbolesne leczenie. By jednak osiągnąć ten standard, musi za tym stać zarówno wiedza lekarza, jak i dobra diagnostyka. Nie bez znaczenia jest też wyposażenie gabinetu oraz bezpieczne metody leczenia. To wszystko staramy się zapewnić Pacjentom podczas leczenia w naszej klinice tak, by uzyskać jak najlepszy efekt zarówno terapeutyczny, jak i estetyczny. Pamiętaj! Każdy moment jest dobry na rozpoczęcie leczenia stomatologicznego, ale im wcześniej odwiedzisz gabinet, tym lepsze rezultaty leczenia możemy wspólnie uzyskać.

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Obecnie 99% Polaków dotkniętych jest próchnicą.

To najbardziej rozpowszechniona choroba zębów o podłożu bakteryjnym. Bakterie obecne w naszej jamie ustnej przetwarzają resztki jedzenia na kwasy, a te ostatnie uszkadzają szkliwo zębów wytrącając z niego związki wapnia. W tkankach twardych następnie tworzą się ubytki, które nieleczone mogą prowadzić nawet do utraty zęba.

Stomatologia zachowawcza zajmuje się zapobieganiem takim czarnym scenariuszom – profilaktyką, leczeniem następstw próchnicy, a także odbudową zębów tak, by jak najbardziej przypominały one te naturalne zarówno pod względem kształtu, jak i koloru. Dzięki temu są zachowane zarówno funkcje uzębienia, jak i estetyka uśmiechu. Pamiętaj! Początkowe zmiany próchnicowe są odwracalne, ale tylko pod warunkiem wczesnego rozpoznania i odpowiedniego leczenia.

STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

Czy zdarzyło Ci się patrzeć na gwiazdy filmowe i podziwiać ich uśmiech?

Stomatologia estetyczna pozwala skorygować niedoskonałości jakimi obdarzyła nas natura. Dzięki kilku zabiegom Twoje zęby mogą być jasne, proste i mieć idealny kształt. Już podczas pierwszego spotkania ze stomatologiem możesz wybielić swoje zęby a kilka wizyt pozwoli w niedługim czasie odmienić niedoskonały uśmiech w gwiazdorski i godny pozazdroszczenia. Do zabiegów stomatologii estetycznej zaliczamy: wybielanie zębów, licówki ceramiczne (cienkie porcelanowe płytki nakładane na zęby, które umożliwiają zmianę ich kształtu koloru czy zamknięcie przerwy pomiędzy zębami), korony pełnoceramiczne, onlaye i inlaye (porcelanowe wypełnienia zębów  wykonywane przez stomatologa i technika dentystycznego).

CAD/CAM

Wypełnianie ubytków za pomocą uzupełnień wykonanychᅠ w technologiiᅠCAD/CAM

W naszej klinice wykorzystujemy skaner wewnątrzustny do wykonywania uzupełnień braków w tkankach zęba powszechnie nazywanych ubytkami. Ząb zostaje oczyszczony i opracowany w taki sposób, aby miał postać identyczną z tą przed wystąpieniem ubytku. Różnica polega na zakładaniu wypełnienia powszechnie znanego jako plomba. Lekarz na podstawie skanu może zaprojektować brakującą część zęba na komputerze, co daje ogromną precyzję połączoną z wysoką estetyką wykonanej w ten sposób pracy. Do wyboru dostępne są całe biblioteki kształtów bruzd oraz układu guzków zębów. Jednocześnie istnieje możliwość wręcz skopiowania kształtu zębów danego Pacjenta i ich odbudowy opartej o anatomię konkretnej osoby.  Ponieważ tak zaprojektowane wypełnienia frezowane są za pomocą maszyny, są na tyle precyzyjne, że nie trzeba ich dostosowywać w zgryzie. Uzupełnienie nie musi być już poprawiane w ustach Pacjenta, wystarczy je wkleić. Zęby odbudowane w ten sposób nie odróżniają się wizualnie od zębów własnych.

ENDODONCJA

Zmiany próchnicowe leczone odpowiednio wcześnie są odwracalne. Jeśli jednak z jakichś przyczyn, nie zostały one wyleczone we wczesnym etapie, mogło dojść do powikłań i konieczne w tym wypadku jest leczenie endodontyczne (kanałowe).

Długotrwały proces próchnicowy nie tylko niszczy szkliwo, ale także wywołuje zmiany w tkankach zęba. Miazga zmieniona w wyniku stanu zapalnego powinna być usunięta z kanałów tak, by nie była źródłem dalszej infekcji zęba i to jest celem leczenia endodontycznego. Czasem konieczne jest ponowne leczenie, podczas którego stomatolog dokonuje powtórnego opracowania kanałów i usunięcia bakterii. Po oczyszczeniu kanałów, stomatolog wypełnia je materiałem gutaperkowym, który chroni korzenie przed infekcją odcinając drogę bakteriom.

Kanały zębowe cechują się nieraz bardzo skomplikowaną anatomią, która utrudnia stomatologowi przeprowadzenie skutecznego leczenia. Wtedy to niezbędnym narzędziem pracy lekarza staje się mikroskop stomatologiczny, który znacząco poprawia precyzję i jakość prowadzonego leczenia. Nie oznacza to wcale, że mikroskop jest zarezerwowany dla najtrudniejszych przypadków, stomatolodzy w naszej klinice bardzo chętnie wykorzystują go w swojej codziennej pracy z Pacjentem.

STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

Jest to dziedzina stomatologii wyodrębniona z powodu odmienności budowy zębów i całego układu stomatognatycznego w okresie rozwojowym.

Pedodoncja zajmuje się m.in. takimi zagadnieniami jak:

• ząbkowanie i jego zaburzenia
• leczenie zębów mlecznych, stałych niedojrzałych
• profilaktyka próchnicy
• profilaktyka ortodontyczna

Drodzy rodzice, pamiętajcie!
Zęby mleczne trzeba leczyć!!!

Mają one ogromny wpływ na uzębienie stałe. Stan zapalny zęba mlecznego może uszkodzić zawiązek lub częściowo ukształtowany ząb stały, co często ma nieodwracalne skutki.

Na pierwszą wizytę do gabinetu warto przyjść z dzieckiem, gdy nic nie boli. Rzutuje ona na całe późniejsze nastawienie do leczenia i kontakt z dentystą. Wtedy Mały Pacjent ma czas na zapoznanie się z gabinetem i lekarzem, więc następna wizyta będzie wywoływała mniejszy stres, gabinet nie będzie kojarzył się z bólem, ale z miłymi, bezbolesnymi kontrolami zębów i nagrodą „za odwagę”. Regularna profilaktyka i bezbolesne drobne zabiegi sprawią, że dziecko uniknie przykrych doświadczeń również w przyszłości.

© Face-Clinic sp. z.o.o., sp. k.
projekt ARTREPUBLICA Rafał Poławski
ZADZWOŃ