higiena

higiena

czysta przyjemność

PROFILAKTYKA to dział stomatologii zajmujący się zapobieganiem powstawania chorób jamy ustnej.

Do działań profilaktycznych należą przede wszystkim regularne wizyty kontrolne u stomatologa oraz inne zabiegi, również pielęgnacyjne, które mogą Państwo wykonać w Gabinecie Higieny.

Profilaktyka jest bardzo szybko rozwijającą się dziedziną stomatologii. W Face-Clinic już od kilku lat znajduje się Gabinet Higieny, który został stworzony specjalnie po to, aby zapobiegać powstawaniu chorób jamy ustnej.

Pamiętaj! Dbając właściwie o swoje zęby kiedy są zdrowe,
możesz się nimi cieszyć całe życie.

SCALING

Scaling to zabieg profilaktyczny i zarazem leczniczy, który polega na usuwaniu twardych złogów nazębnych (kamienia nazębnego).

Usuwanie kamienia wykonuje się przy pomocy scalera ultradźwiękowego. Końcówka scalera przyłożona do powierzchni złogów nazębnych wprowadzana jest w ruch drgający z bardzo wysoką częstotliwością, co powodujeᅠodpadanie kamienia.

Scaling ultradźwiękowy powinien być przeprowadzany 1-2 razy w roku. Konieczność wykonania zabiegu określa lekarz podczas przeglądu jamy ustnej.

Prawidłowe i regularne usuwanie kamienia chroni przed obniżaniem się dziąseł i odsłanianiem szyjek zębowych,
a przede wszystkim znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia paradontozy i utraty zębów.

ZABIEG NIE JEST BOLESNY

PIASKOWANIE ZĘBÓW

Piaskowanie zębów to jeden z najprostszych i podstawowych zabiegów stomatologicznych. Dzięki niemu możliwe staje się szybkie przywrócenie naszym zębom dawnego bielszego koloru i blasku.

Zabieg polega na usunięciu z powierzchni szkliwa osadu pochodzącego z herbaty, kawy, papierosów lub innych barwiących substancji. Nagromadzonych przez miesiące czy lata przebarwień Pacjent nie jest w stanie usunąć samodzielnie używając dostępnych środków do higieny jamy ustnej.

Częstotliwość przeprowadzania zabiegu uwarunkowana jest prowadzonym trybem życia oraz higieną jamy ustnej. Standardowo piaskowanie powinno być stosowane raz do roku.

Zabieg piaskowania polega na oczyszczaniu powierzchni szkliwa przy pomocy drobnego proszku dozowaniego
pod dużym ciśnieniem.

Po piaskowaniu wskazane jest zastosowanie lakierowania (fluoryzacji)
w celu wzmocnienia szkliwa zębowego.

ZABIEG NIE JEST BOLESNY

LAKOWANIE ZĘBÓW U DZIECI

Lakowanie polega na wypełnieniu bruzd i zagłębień anatomicznych w zębach lakiem szczelinowym (uszczelniaczem). Jest to od kilku lat rutynowy zabieg profilaktyczny dotyczący zębów przedtrzonowych i trzonowych.

Ze względu na swoją budowę bruzdy i szczeliny na powierzchniach żujących są miejscami, które stosunkowo trudno oczyścić z resztek pokarmowych. Nawet przy bardzo dobrej higienie nie jest możliwe usunięcie płytki bakteryjnej z bruzd i szczelin, gdyż średnica ich jest w niektórych miejscach mniejsza jest od średnicy włosia szczoteczki do zębów.

Aby zabieg lakowania okazał się skuteczny konieczne jest wykonanie go najlepiej do 6 miesięcy po wyrżnięciu się zębów stałych. Lakowane zęby powinny być zdrowe, bez ognisk próchnicy.

ZABIEG NIE JEST BOLESNY

LAKIEROWANIE ZĘBÓW

Zabieg lakierowania zębów preparatem fluorowym ma na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania rozwojowi choroby próchnicowej zarówno u dzieci jak i dorosłych.

Lakierowanie polega na działaniu preparatami zawierającymi związki fluoru bezpośrednio na powierzchnię szkliwa, dzięki czemu staje się ono mniej podatne na próchnicę. Lakier szybko twardnieje w środowisku jamy ustnej ściśle przylegając do powierzchni zębów. Pozostając w kontakcie ze szkliwem lakier przez odpowiednio długi czas uwalnia jony fluoru, które zostają wbudowane w powierzchnie zębowe.

Częstotliwość z jaką zabieg powinien być wykonywany zależy od skłonności do rozwoju próchnicy. Przeciętnie u osób dorosłych lakierowanie należy przeprowadzać co 6 miesięcy, natomiast u dzieci 3-4 razy do roku.

W niektórych przypadkach lakierowanie zębów powinno być szczególnie polecane.
Taką sytuacją jest:

- wysokie ryzyko próchnicy zębów u dzieci
- próchnica początkowa (plamy próchnicowe)
- noszenie aparatów ortodontycznych
- obnażone szyjki zębowe
- stosowanie leków lub choroby powodujące suchość w jamie ustnej
- radioterapia głowy lub szyi.

ZABIEG NIE JEST BOLESNY

© Face-Clinic sp. z.o.o., sp. k.
projekt ARTREPUBLICA Rafał Poławski
ZADZWOŃ